Fundamenty pod taras

Fundamenty pod taras
Pustaki ścienne na ściany wewnętrzne nośne i działowe

Posiadacze domów jednorodzinnych zazwyczaj starają się, aby przy okazji inwestycji uwzględnić jak najwięcej elementów, które podniosą walory użytkowe takiego obiektu. Jeśli mamy pieniądze i chcemy postawić własny dom, warto pomyśleć o wykonaniu tarasu. Nie jest to wielki wydatek, a z całą pewnością taki taras da nam wiele frajdy – w szczególności wiosną i latem. Perspektywa obiadów jedzonych pod chmurką, grilli czy popołudniowych kaw w promieniach słońca jest szalenie atrakcyjna.

Trzeba jedynie pomyśleć, jak taras ma wyglądać i jak go prawidłowo wykonać. Koncepcji na taras jest wiele. Najprostsza z nich to taras drewniany wznoszony na specjalnym stelażu. Należy nadać konstrukcji taką wysokość, aby podłoga tarasu była na równym poziomie z podłogą domu i wyjściem na taras.

Wówczas będzie on zewnętrzną, ale integralną częścią naszego domostwa. Taki sposób na taras jest najtańszy i najmniej inwazyjny, choć należy z uwagą dobierać materiał. Drewno musi być odpowiednio impregnowane, tak aby nie nasiąkało wodą i opierało się czynnikom atmosferycznym. Nieco bardziej złożone pod względem technicznym są tarasy murowane, które stanowią przybudówkę względem domu.

W ich przypadku konieczne może być wykonanie fundamentu, który zapewni tarasowi stabilność i zapobiegnie jego osiadaniu. Poza fundamentem należy również zapewnić odpowiednią izolację pomiędzy linią tarasu a ścianą, do której będzie przylegał. Standardowo fundament w takim przypadku sięga około 30-50 centymetrów poniżej poziomu gruntu. Obramowanie tarasu w formie ścian betonowych powinno być grube na jakieś 25 centymetrów.

.