Izolacje fundamentowe

Izolacje fundamentowe

Pytanie o to, czy należy izolować fundamenty wraca jak bumerang i pojawia się zawsze przy okazji wszelkich inwestycji – zarówno mniejszych, jak i większych. Są osoby, które twierdzą, że jeśli fundament został wykonany na bazie betonu wodoszczelnego, izolację można sobie darować. Jest w tym trochę prawdy, ale nie do końca. Dopóki struktura fundamentu pozostaje spójna, rzeczywiście spełni on zadania izolacyjne samoistnie.

Jednakże pojawienie się jakichkolwiek rys czy spękań sprawi, że wilgoć zacznie wnikać w głąb fundamentu, a to może być niebezpieczne. Izolacja fundamentów ma znaczenie związane przede wszystkim z zabezpieczeniem przed przenikaniem wilgoci, a czasami wprost wody. Mokry fundament jest strukturą nietrwałą. Korozji ulegają zbrojenia, a murowane elementy są narażone na stopniowe kruszenie i osiadanie.

W skrajnych sytuacjach źle wykonany fundament pozbawiony izolacji może być przyczyną katastrofy budowlanej. Widzimy zatem, że sprawa jest poważna i tego odcinka inwestycji nie wolno nam lekceważyć. Obecność wody w fundamentach przekłada się również na izolację termiczną, która zostaje znacznie obniżona. Wzdłuż ścian z gruntu przenika zimno, a to oznacza wyższe koszty ogrzewania w sezonie zimowym.

Na ścianach parterowych może pojawiać się zawilgocenie, a to pociąga za sobą odpadanie farby, a później pojawienie się zagrzybień i pleśni. Aby zapobiec podciąganiu kapilarnemu, należy wykonać izolację w poprzek ścian fundamentowych. Musi się ona pojawić na styku fundamentów oraz ścian zewnętrznych, a także między ławą a ścianą fundamentową..