Pęknięcie ściany

Pęknięcie ściany

To, co zostało zbudowane powinno być jak najsolidniejsze. Każdy inwestor dąży do tego, aby uzyskać taki rezultat. Jednak z czasem musimy liczyć się z tym, że niektóre elementy domu czy innego budynku będą ulegać zużyciu, które może się objawiać różnymi usterkami. Jedną z najczęściej spotykanych jest pękanie ścian.

Pęknięcia mogą pojawiać się zarówno na wewnętrznych, jak i zewnętrznych ścianach, choć na tych pierwszych są zdecydowanie częściej spotykane. W większości przypadków nie oznaczają nic groźnego. Podstawową przyczyną pęknięć na ścianach jest naturalny proces skurczy tynku. Nie jest on niczym niepokojącym, a powstałe w ten sposób rysy są bardzo wąskie (mają mniej niż 0,3 milimetra szerokości) i z reguły układają się w formę pajęczynki.

Bardzo łatwo je usunąć stosując masę szpachlową dostosowaną do typu powierzchni z jaką mamy do czynienia w konkretnym przypadku. Musimy bowiem pamiętać, że inne typy mas nadają się do tynków gipsowych, a inne do cementowo-wapiennych. Stosowne informacje powinny znaleźć się na opakowaniu masy. Inne rodzaje pęknięć z jakimi możemy się zetknąć to te wynikające z naprężenia materiałów lub wad konstrukcyjnych.

Te ostatnie są zdecydowanie szersze i tym samym najlepiej widoczne. Pęknięcia będące skutkiem naprężeń zwykle pojawiają się w narożnikach okien i drzwi, biegnąc po skosie w górę lub w dół. Mogą też pojawiać na łączeniach różnych od siebie materiałów. Jak sprawdzić, czy rysa nadaje się do łatwej, samodzielnej naprawy? Wystarczy ją zaszpachlować i jeśli po paru minutach pękniecie znów stanie się widoczne, konieczne będzie zlecenie ekspertyzy.

.